اخبار سلامتی

کد حک شده روی طلا و هر آنچه درباره آن باید بدانید

کدام کدها روی طلا حک می‌شود

مشهورترین و رایج‌ترین کد چاپی روی طلا نشانگر عیار طلاست که بر روی زیورآلات حک می‌شود. کدهایی که عیار طلاها را نشان می‌دهند، به دو صورت نوشته می‌شوند:

در حالت اول یک عدد به همراه حرف k یا kt چاپ می‌شود.

در حالت دوم به شکل یک عدد سه رقمی ظاهر می‌شوند.

عیار طلا، نشانگر میزان خلوص آن است و دانستن معنای آن، زمانی که قصد خرید دارید، بسیار کاربرد دارد. عیار واحدی است که برای تشخیص میزان خلوص طلا به کار می‌رود. هر چه عدد نشانگر عیار طلا بیشتر باشد، درصد خالص بودن طلا نیز بیشتر است. کد روی طلا وظیفه دارد که میزان عیار مصنوعات طلا را برایمان مشخص کند.

معنای حروف روی طلا چیست

در کنار نشانه عیار، یک نشانه دیگر نیز که معمولا ترکیبی از یک عدد و یک حرف انگلیسی است بر روی محصولات طلا چاپ می‌شود. هر کدام از این حروف هم معانی خاصی دارند که اگر آن‌ها را بشناسید، راحت‌تر می‌توانید اطلاعات کالایی را که انتخاب کرده‌اید، به دست آورید. حروفی که در کنار اعداد و روی قطعات طلا درج می‌شوند، طبق عرف صنف فروشندگان و سازندگان طلا و همچنین با توجه به معیارهای سازمان استاندارد ایران مشخص می‌شوند. هرکدام از این حروف نشانه استانی است که سازنده این قطعه طلا در آن فعالیت می‌کند. و عدد کنار آن شناسه مخصوص آن سازنده در استان مورد نظر است.

بیشتر بخوانید :

چرا کدهای روی طلا اهمیت دارد؟

برخی افراد در برخورد با انگ روی طلا چندان آن را مهم نمی‌دانند و به سادگی از کنار آن عبور می‌کنند. اما کدهای چاپی روی طلا، علاوه‌بر آنکه میزان عیار و خلوص کالای شما را مشخص می‌کند، به شما نشان می‌دهد که آیا این قطعه طلای خالص است و یا روکشی از طلاست. همچنین به جای آنکه بارها با پرسش از فروشندگان درباره اصالت یا عیار کالایتان سوال بپرسید، از راه خواندن کدها، به پاسختان می‌رسد.

اهمیت کد روی طلا زمانی که کاغذ خرید آن را گم کرده‌اید هم مشخص می‌شود‌. زمانی که کاغذ خرید آن در دسترس‌تان نیست و عیار طلای خود را فراموش کرده‌اید، کدهای چاپی به کمک شما می‌آیند.

تفاوت انگ طلا با کد طلا چیست؟

انگ طلا اصطلاحی تخصصی است که بیشتر در میان طلا سازان و طلا فروشان رایج است. طلا ساز در صورت خرید و دریافت طلا آب شده از منبع نامشخص آنرا برای عیار سنجی به آزمایشگاه ارسال می‌کند. آزمایشگاه با بررسی نمونه ارسال شده عیار کل کل طلا تخمین میزند و بر روی آن چاپ می‌کند. به این عمل ری‌گیری و به عدد چاپ شده بر روی طلای آب شده انگ طلا گفته می‌شود.

چند نکته درباره کدهای چاپی روی طلا

پیش از آنکه برای خرید طلا اقدام کنید، معانی کدهای چاپی درج شده روی آن‌ها را یاد بگیرید.

در ایران رایج‌ترین نوع طلا، کد طلای ۱۸ عیار است.

فروشگاه‌های معتبر و طلافروشی‌های شناخته شده را برای خرید و فروش طلا انتخاب کنید.

کدهای روی مصنوعات طلا، در هنگام فروش هم اهمیت دارند.

+ نوشته شده در شنبه 13 شهريور 1400ساعت 18:51 توسط netware | | تعداد بازدید : 1