اخبار سلامتی

شمش طلا چیست و چه تفاوتی با طلای آب شده دارد؟

شمش طلا چیست؟

شمش طلا، Gold bar و یا Gold ingot همان طلای خام است. عیار شمش‌های طلا در کمترین حالت، ۹۹۵ و در حالت حداکثری ۹۹/۹۹۹ است. آنچه که در تولید و عرضه شمش‌ها اهمیت بالای دارد، همین میزان عیار آن است. یعنی به هر اندازه‌ای که عیار شمش بیشتر شود ارزش آن چند برابر خواهد شد.

کار بالابردن عیار شمش‌های طلاها را به وسیله تکنولوژی و ابزاری‌های خاصی انجام می‌دهند که تنها در اختیار شرکت‌ها قرار دارند. نکته اصلی درباره تکنولوژی تعیین عیار شمش‌ها این است که کشورهای محتلف آن‌ها را در اختیار دیگران قرار نمی‌دهند و این ابزارها را به شکل انحصاری در دست دارند.

در ایران، ابزار و امکانات این کار در دست شرکت‌های بزرگ و معتبر و البته زیر نظر بانک مرکزی و اتحادیه طلا است.

بیشتر بخوانید :

وزن شمش طلا چقدر است؟

وزن شمش‌های طلا، تابع استاندارهای معینی است. به زبان ساده، هر شرکتی، با توجه به بازاری که در اختیار دارد، می‌تواند وزن مشخصی را هم برای شمش‌های طلا تولید و به بازار عرضه کند.

مثلا، برای صادرات شمش طلا به کشورهای دیگر، از شمش‌های ۱۲ کیلوگرمی استفاده می‌شود. همچنین برای هدیه دادن، شمش‌هایی با وزن یک گرم مرسوم‌اند و کسانیکه قصد دارد آن را به عنوان سرمایه، پس‌انداز کنند، شمش‌های یک‌ کیلوگرمی و پایین تر از آن را انتخاب می‌کنند. به این ترتیب می‌بینید که هر مقدار از شمش طلا، بستگی به کارایی فرد دارد و براساس آن انتخاب می‌شود.

شمش طلای هدیه اما با وزن های بسیار پایین تر عرضه می‌شوند. وزن این شمش ها از ۱۰۰ سوت طلا شروع شده و تا ۱۰ گرم هم می‌رسد. این شمش ها با طرح های مختلف که بیشتر جنبه زینتی دارد در داخل کشور تولید می‌شوند. نکته‌ای که خرید شمش طلا را از مابقی انواع طلا متمایز می‌کند این است که نیازی به پرداخت اجرت هنگام خرید طلا ندارید. بنابراین گزینه بسیار خوبی برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود.

تفاوت طلای آب شده با شمش طلا

بعضی‌ها به اشتباه، طلای آب شده یا شمش طلای آب شده را برابر با شمش طلا می‌دانند. اما این یک باور غلط و نادرست است. طلای آب شده چند تفاوت اساسی با شمش طلا دارد که این تفاوت‌ها عبارتند از:

اولین و مهم‌ترین وجه تمایز شمش و طلای آب شده در عیار آن است. شمش طلای آب شده همان طلای شکسته، مستعمل و قدیمی است که در کوره‌های ذوب طلا آب می‌شود. از آنجایی که عیار طلاهای مصرفی، ۱۸ است، عیار طلای آب شده نیز ۱۸ (کمی بیشتر یا کمتر) است. اما عیار شمش‌های طلا، ۲۴ است و کم‌ترین میزان ناخالصی را دارد. به همین دلیل، گاهی به شمش، طلای خام هم گفته می‌شود.

طلای آب شده فقط در داخل کشور خرید و فروش می‌شود در حالیکه خرید شمش طلا به شکل بین‌المللی صورت می‌گیرد. اگرچه شمش و طلای آب شده در ظاهر شبیه یکدیگرند، اما در عیار و خلوص با هم متفاوت‌اند. همین تفاوت در عیار باعث می‌شود که گواهی بین‌المللی برای معامله به طلای آب شده تعلق نگیرد. زیرا عیار طلای آب شده به عنوان شمش، باید حداقل ۹۵۰ باشد.

ابعاد طلای آب شده و شمش با هم تفاوت دارند. هیچ قاعده‌ای برای اندازه و ابعاد طلای آب شده وجود ندارد و در قالب‌های مختلفی درست می‌شود. از آنجایی که طلای آب شده برای ساخت مصنوعات طلا به کار می‌رود، بیشتر صنعتگران طلا، آن را به صورت رشته‌ای و مفتول درمی‌آورند. زیرا استفاده از آن به شکل رشته‌های باریک راحت‌تر است. اما شمش، به این دلیل که بین‌المللی است، وزن و ابعاد مشخصی دارد و خارج از آن، شکل دیگری تولید نمی‌شود.

بیشتر بخوانید : خرید اینترنتی طلا

+ نوشته شده در يکشنبه 21 شهريور 1400ساعت 18:23 توسط netware | | تعداد بازدید : 2